Tretia značka na nosič bicyklov: Povinnosť alebo pomocník?

02.06.2024

Úvod

Naša požičovňa nosičov bicyklov od zákazníkov často dostáva otázku: „Potrebujem mať samostatnú ŠPZ pre nosič bicyklov?“ Táto otázka obzvlášť zaujíma tých, ktorí plánujú dovolenku či víkendové výlety na bicykle, no s bicyklovými nosičmi nemajú žiadnu skúsenosť. V tomto článku sa pozrieme na zákonné požiadavky, výhody a nevýhody tretej značky a ľudskou rečou si zodpovieme otázku: „Tretia značka – áno či nie?“

Čo hovorí zákon?

Na začiatok si musíme ujasniť, prečo nás vlastne tretia značka zaujíma a kde má táto problematika svoj pôvod. Odpoveď nájdeme v ustanovení § 123 ods. 16 zákona č. 8/2009 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:

Toto ustanovenie nám hovorí, že: „Evidenčné číslo musí byť vždy dobre čitateľné. Ak je vozidlo vybavené spájacím zariadením, ktoré bez zapojenia prípojného vozidla do jazdnej súpravy znemožňuje riadnu čitateľnosť evidenčného čísla, musí byť toto spájacie zariadenie demontované. Ak je vozidlo vybavené schváleným nosičom bicykla, ktorý znemožňuje riadnu čitateľnosť evidenčného čísla, musí byť tabuľka s evidenčným číslom premiestnená na predpísané miesto na nosiči bicykla vrátane predpísaného osvetlenia alebo musí byť na predpísané miesto pripevnená tabuľka s rovnakým evidenčným číslom, ako je evidenčné číslo vozidla, o ktorú môže držiteľ vozidla alebo vlastník vozidla požiadať orgán Policajného zboru, kde je vozidlo evidované. Tabuľka s evidenčným číslom určená pre nosič bicyklov sa označuje nápisom „NOSIČ“ na pravej strane tabuľky.“

Toto siahodlhé ustanovenie je vo svojej podstate celkom jednoduché:

  • Evidenčné číslo musí byť vždy dobre čitateľné
    Toto platí vždy, bez ohľadu na to, či nosič bicyklov máte, alebo nie.
  • Ak máte nosič, musíte preložiť značku z auta
    To platí, ak cez nosič nie je značka čitateľná. Pokiaľ nie je nosič vyslovene prázdny a nič nebráni výhľadu na značku, tak neodporúčame diskusie ohľadom toho, či značka viditeľná je alebo nie je.
  • Alternatívnym riešením je použiť tretiu značku na nosič bicyklov

Tým máme jednoznačnú odpoveď, a síce, že nie ste povinný tretiu značku na nosič bicyklov vlastniť ani použiť. Existuje však povinnosť označiť nosič tak, aby bolo evidenčné číslo čitateľné. Spôsob, akým to docielite, je takpovediac na vás.  

V tejto súvislosti je potrebné si uvedomiť, že ŠPZ na nosič bicyklov je určená len na nosič. Je zakázané použiť ju na označenie vozidla, napríklad v prípade odcudzenej originálnej značky. Takýmto správaním by ste riskovali v lepšom prípade len pokutu. Našťastie je tretia značka na nosič označená zodpovedajúcim nápisom „NOSIČ“, takže by nemalo dôjsť k zámene nedopatrením.

Tretia značka na nosič bicyklov: Výhody a nevýhody

Teraz si možno hovoríte: „Prečo by som mal riešiť nejakú tretiu značku, keď ju v skutočnosti nepotrebujem?“ Táto otázka je na mieste a možno ju naozaj nepotrebujete. Prinášame vám porovnanie výhod a nevýhod tretej značky:

Výhody

  • Pohodlie
    Pohodlie je ten najväčší argument v prospech tretej značky. Pokiaľ zrovna neprebieha prenájom bicyklových nosičov, my sami ich využívame, keďže sme cyklisti. Vďaka tomu každú chvíľu montujeme iný nosič na ťažné a zakaždým naň značku nahadzujeme a zhadzujeme. Keďže máme tretiu značku, nemusíme strácať čas demontážou značky z auta.  
  • Poistka pre zábudlivých
    Je úplne bežné, že keď zrovna bicykle na nosiči neprevážate, tak nosič na ťažnom zbytočne nevozíte. Či už nosič necháte doma, na hoteli alebo v kufri auta (skladací model Thule EasyFold s kufrovými kolieskami je na to vyslovene stvorený), s treťou značkou odpadá povinnosť ďalšieho premiestňovania značky. Nosič zložíte aj so značkou a vyrážate bez obáv z chýbajúcej značku vzadu na aute. Nemôžete totiž zabudnúť značku vrátiť na auto, keď ste ju z neho nedemontovali.  
  • Nepoškodzovanie originálnych značiek/rámikov/ materiálu
    Naša požičovňa bicyklových nosičov už vykonala mnoho inštalácií, v rámci čoho sme s vami poprehadzovali aj kopec značiek. Treba myslieť na to, že značka na vozidle býva pripevnená rôznymi spôsobmi a demontáž môže vyžadovať rôzne množstvo hrubej sily a náčinia. To môže nepriaznivo pôsobiť na materiály, napríklad vo forme mierneho ohnutia značky (dá sa ľahko vyrovnať) alebo poškriabania rámika značky. Použitím tretej značky sa zbavíme nutnosti demontovať značku, teda žiadne riziko nepodstupujeme.
  • Hra na istotu
    V tomto článku sa venujeme právnej úprave v podmienkach Slovenskej republiky. V každom štáte však môžu byť iné pravidlá a môže sa stať, že niekde sa bude vyslovene vyžadovať používanie extra značky na nosič bicyklov. Vybavenie tretej značky je teda akousi stávkou na istotu.
  • Štýl
    Priznávame, že tento bod je veľmi subjektívny. Tretia značka na auto sa nám dizajnovo pozdáva už len tým, že vám vždy príde v „novom“ dizajne. Či už teda máte nové „AA-čkové“ značky alebo tie klasické s označením okresu, dizajn tretej značky bude zodpovedať najnovším štandardom. Je to vec vkusu, ale nám sa to páči.

Nevýhody

  • Finančné náklady
    Vybavenie tretej značky je predmetom správneho poplatku vo výške 25€. V prípade, ak o tretiu značku požiadate elektronicky, správny poplatok sa zníži na polovicu, teda 12,50€. 
  • Časová náročnosť
    Ruku na srdce, na dopravný inšpektorát nechodí rád nikto. Ak sa však nechcete zdržiavať osobnou návštevou úradov, odporúčame tretiu značku na auto vybaviť jednoducho elektronicky za pár minút z pohodlia domova.

Ako vybaviť tretiu značku?

Ako sme naznačili, vybavenie tretej značky je mimoriadne jednoduché vďaka možnosti vybavenia žiadosti elektronicky. Elektronický proces zahŕňa nasledovné kroky:

  1. Podanie žiadosti online
    Navštívte webovú stránku ministerstva vnútra a vyplňte elektronickú žiadosť o vydanie tretej značky.
  2. Zaplatenie poplatku
    Na základe žiadosti vám dopravný inšpektorát zašle výzvu na úhradu správneho poplatku, ktorý uhradíte cez elektronickú schránku kartou.
  3. Čakanie na vybavenie
    Po podaní žiadosti môže trvať vybavenie tretej značky niekoľko pracovných dní. O priebehu vybavenia budete informovaní prostredníctvom e-mailu alebo SMS.
  4. Prevzatie značky
    Tretiu značku vám privezie kuriér až domov. Doručenie nie je nijako zvlášť spoplatnené a vyzdvihujeme ekologické a celkovo sympatické balenie zásielky.

Viac informácií o elektronickom procese nájdete na stránke Ministerstva vnútra.

Tretiu značku môžete tiež vybaviť osobne na dopravnom inšpektoráte, kde o ňu zažiadate prostredníctvom tlačiva po zaplatení správneho poplatku.

Záver a odporúčanie

Povedali sme si, že tretia ŠPZ na bicyklový nosič  sa nevyžaduje. Je to možnosť, nie povinnosť. Aký je teda záver, oplatí sa to? Asi nikoho neprekvapí, že odpoveď závisí od viacerých okolností.

Vybaviť tretiu značku sa vám oplatí, ak:

  • Zvažujete prenájom nosiča bicyklov na ťažné opakovane, aj keď iba raz ročne
  • Máte vlastný nosič bicyklov
  • Plánujete nosič počas prenájmu skladať
  • Nechcete riskovať ani kozmetické poškodenie značky či rámiku
  • Máte radi pohodlie

Naopak, bez tretej značky sa zaobídete, ak

  • Prenájom bicyklových nosičov plánujete využiť jednorazovo a nebudete nosič skladať
  • Nemáte vlastný nosič
  • Viete jednoducho opakovane demontovať značku zo zadnej časti vozidla

Naša požičovňa nosičov na bicykle tretiu značku nevyžaduje. Niektorí zákazníci si tretie značky nosia, iní zase nie. Ak nás požiadate o asistenciu, resp. o prehodenie značky z vášho vozidla na nosič, radi to urobíme. Je však potrebné myslieť na riziká, ktoré tento postup prináša a o ktorých sme písali v tomto článku. Zákazníkom tiež odporúčame, aby sa ešte pred prenájmom sami ubezpečili, že demontáž zadnej značky je technicky možná.  

Na druhej strane, je celkom zrejmé, že tretia značka na auto patrí do kategórie „za málo peňazí veľa muziky“. Klady jednoznačne prevyšujú negatíva, preto naše odporúčanie znie jednoznačne – tretia ĚCV na nosič sa rozhodne oplatí!  

Návrat hore