NEVYDARENÝ KEMPING A CYKLISTIKA V TRIGLAVSKOM NÁRODNOM PARKU
NEVYDARENÝ KEMPING A CYKLISTIKA V TRIGLAVSKOM NÁRODNOM PARKU
Triglavský národný park
Keď sme ešte pred svadbou rozmýšľali, či a kam pôjdeme na svadobnú cestu, rozhodli sme sa celkom rýchlo pre Slovinsko. Obaja sme tam chceli ísť už dlhšie, je to len pár hodín cesty autom a keď vezmeme aj nosič na bicykle, môžeme si tam poriadne zabicyklovať. Okrem toho sme chceli vyskúšať stráviť aj dve noci v stane v kempe. Keďže sme na termín svadobnej cesty nemali žiaden prenájom strešného boxu, rozhodli sme sa vziať so sebou aj ten a neobmedzovať sa priestorom. Čo sa týka plánovania výletov, priznávam, nie sme veľmi svedomití. Nebolo teda vôbec neobvyklé, že ešte pár dní pred odchodom sme okrem rámcovej predstavy o výlete nemali ubytovanie ani program. Tentokrát sa aspoň môžeme vyhovoriť, že sme kvôli blížiacej sa svadbe na organizáciu nemali čas. Program sme teda pozliepali a ubytovanie zháňali na poslednú chvíľu. Počas týchto dní sme chceli stihnúť cyklistiku, turistiku, stanovanie, zipline v meste Bovec a popri tom urobiť kopec fotiek, ktoré naša požičovňa nosičov a požičovňa nosičov na bicykle potrebuje.
Vyrazili sme...
Boli sme prekvapení, koľko veľa vecí berieme na tých päť nocí. Naše aktivity ale mali byť rôznorodé a vyžadovali príslušenstvo, takže na tom nebolo nič nezvyčajné. Najviac miesta zabrali veci na stanovanie. Keďže sme však mali strešný box, nijako nám to neprekážalo. Takýmto spôsobom sme dokázali zbaliť stredne veľký stan, tri karimatky, tri spacáky, cestovnú chladničku, prilby a iné veci na bicykel, prenosný varič, niekoľko cestovných tašiek s rôznymi vecami od oblečenia až po lieky a kopec ďalších vecí. Toto všetko sme dokázali jednoducho naložiť aj bez hrania „batožinového tetrisu“ a potreby sklápať sedadlá, čo bezpochyby dodalo nášmu cestovaniu komfort. Vďaka tomu by sme teoreticky mohli cestovať aj s deťmi či priateľmi. Prenájom strešných nosičov z tohto dôvodu bude skvelým spoločníkom aj pre vašu dovolenku. Pomimo týchto vecí sme si na ťažné nahodili nosič bicyklov a mohli sme vyraziť.
... ale nedorazili
Že niečo nemusí byť v poriadku sme zistili na diaľnici niekde za maďarsko-slovinskými hranicami, keď auto začalo strácať výkon. Najprv nám napadlo, že dôvodom môže byť väčšia váha, ktorú spôsobil naložený box na auto a bicykle. Tiež sme to prisudzovali silnému vetru a všeobecne hnusnému počasiu, ktoré nás v Slovinsku privítalo a ktoré nepôsobí na aerodynamiku auta so strešným boxom priaznivo. Táto teória bola síce nepravdepodobná a nedávala veľmi zmysel, ale tešiac sa na dovolenku sme sa ňou radi nechali oklamať.
Z omylu nás vyviedla kontrolka žhavenia (špirálka), ktorá sa zúrivo rozblikala počas toho, ako auto spadlo do núdzového režimu. K tomu sa pridalo ešte niekoľko chybových hlásení. V núdzovom režime sme boli limitovaní asi na rýchlosť 70km/h a otáčky do 2000ot/min. V skratke to znamenalo asi toľko, že sme sa na „blikačkách“ po krajnici prešuchtali tempom slimáka k najbližšiemu zjazdu, ktorý bol našťastie blízko.
Zastavili sme na menšom parkovisku uprostred ničoho. Vonku sa už stmievalo a lialo ako z krhly. Kontrolky v aute ďalej nekompromisne blikali. Bezradnosť sa striedala so smiechom. Aspoň poriadne vyumýva bicykle na nosiči, aj keď zrovna takto sme si to nepredstavovali. Nosič na ťažné je na vodu prispôsobený a ani tomu nezaškodí sprcha. Chvíľu som sa zamýšľal nad vodotesnosťou strešného boxu, v ktorom som mal počítač, ale ako sa ukázalo, strešný nosič sa dažďa tiež nebojí.
A teraz čo?
„Asistenčné služby nedávaj, to potrebovať nebudeme, zbytočne to budeme platiť.“ Tento výrok som zo seba vypotil niekde v polovici Maďarska, kým žena cez telefón vyklikávala cestovné poistenie. Teraz sme ale stáli pred veľmi reálnou otázkou, ktorá sa už dlhšie nedala ignorovať: Čo budeme teraz robiť?
Možnosť pokračovať ďalej do úvahy nepripadala. S tak obmedzeným výkonom by sme po kopcovitých cestách v Triglavskom parku jazdili len ťažko, navyše, nechceli sme riskovať väčšie poškodenie motora. Ako sa neskôr ukázalo, dobre sme urobili.
Nemohli sme ani ostať na mieste. Teoreticky sme vedeli rozložiť stan alebo prespať v aute, ale vzhľadom na počasie vonku sa nám do toho vôbec nechcelo. Okrem toho sme sa báli, že ak teraz vypneme motor, druhýkrát ho nenaštartujeme. Auto sme totiž pred chvíľou vypli a len tak tak opäť naštartovali v nádeji, že reštartom sa porucha sama odstráni. Vo Windowse to možno funguje, na Volkswagene nie. Golfík nás teda prvýkrát „nechal v štichu“.
Šťastie v nešťastí
Mali sme veľké šťastie, keď sa nám podarilo vygoogliť autoservis vzdialený len pár kilometrov. Podľa máp vyzeralo, že ide o malý dedinský servis, kde teda existuje aká-taká šanca, že na tom istom mieste dotyčný mechanik aj býva a bude ochotný sa na auto pozrieť aj takto neskoro večer.
Keď sme sa pomaly došuchtali k servisu, neverili sme vlastným očiam. Autoservis nie len že naozaj bol súčasťou rodinného domu, ešte bol aj otvorený a svietilo sa v ňom. Ako som vystupoval z auta, takmer mi utieklo – servis bol vo svahu a jedna z vecí, ktorá na aute odišla, bolo automatické zaťahovanie ručnej brzdy, na ktoré som si už tak akosi zvykol. Našťastie som si to všimol zavčasu a žiaden crash test s názvom „nosič bicyklov Thule verzus slovinský vidiecky plot“ sa nekonal.
Vošiel som dnu a pozdravil mechanika. Ten na mňa hodnú chvíľu pozeral, akoby rozmýšľal, či som skutočný alebo či by už predsa nemal ísť spať. Po pár minútach a prekonaní jazykovej bariéry sa ukázalo, že mechanik je fakt super chlapík. Bez váhania sa pustil do diagnostiky a žiaľ zistil, že problém je vážny a oprava zaberie niekoľko dní. Je to definitívne, do žiadneho Triglavského parku sa dnes nedostaneme.
Šťastie bolo, že len pár metrov od tohto servisu sme našli kemping. V tomto sme si prenajali apartmán, samostatne stojaci domček uprostred pekného a udržiavaného areálu, ktorému na dojme neuberalo ani stále škaredé počasie. Tu sme mali v pláne celú situáciu vyhodnotiť a zvoliť ďalšiu stratégiu.
Šťastie sa na nás usmialo aj po tretíkrát tak, že sme so sebou mali kopec jedla. Segedín zo svadby a kokosový rum v tejto chvíli pôsobili ako balzam na dušu. Hneď ráno sme začali obvolávať slovenské odťahové služby, ktoré nám ponúkali odtiahnutie späť na Slovensko od 700 do 1000 eur. K primeranosti ceny sa neviem a ani nechcem vyjadrovať, no v tej chvíli nám to prišlo priveľa. Zvolili sme teda inú stratégiu.
Výlet pokračuje
Zastavili sme sa u mechanika a dohodli, že auto u neho necháme a pokračujeme vo výlete. Prírodu budeme obdivovať len pešo, bicykel musí počkať na inokedy. Zmierili sme sa s tým, že domov sa budeme musieť dostať bez auta. Keď bude raz opravené, vrátime sa poň. V najbližšom meste sme si požičali iné auto, novučičké Suzuki Vitara. Na naše sklamanie nemalo ťažné zariadenie, takže nosič na bicykle sme si naň pripevniť nemohli. Ani lyžiny tohto auta nezodpovedali lyžinám na našom aute, takže sme museli zabudnúť aj na strešný box na auto. Požičovňa strešných nosičov v Bratislave by situáciu vyriešila, no v týchto končinách sa nám nechcelo situáciu ešte viac komplikovať.
Aj tak sme vzhľadom na situáciu boli radi, že nejaké auto vôbec máme. Vrátili sme sa ešte do servisu a z nášho auta si okrem bicyklov preložili všetku batožinu. Tu sa ukázal rozdiel medzi cestovaním so strešným nosičom a bez neho. Náklad sme do auta síce dostali, no za cenu sklopených sedadiel, niekoľkých pokusoch pri nakladaní batožiny a tiež nemožnosti používať stredné spätné zrkadlo, keďže veci bránili vo výhľade.
Nový začiatok výletu...
Veci máme naložené a nič nám nebráni vyraziť do národného parku. Pôvodné ubytovanie zo včera nám samozrejme prepadlo, no dnes nás čakala noc v nádhernom drevenom domčeku v kempe Koren pri rieke Soča. Dorazili sme na miesto a nevychádzali z úžasu. Absolútne očarujúce prostredie už obývali stovky dovolenkárov zo všetkých kútov Európy. Naplno sa v nás ozývala profesionálna deformácia a obdivovali sme všetky možné druhy nosičov a príslušenstva – strešné boxy, nosiče bicyklov, strešné stany a iné veci všetkých druhov, farieb a veľkostí zdobilo rovnako rozmanité autá, od tých najmenších až po veľké dodávky a karavány.
Na terase domčeku sme si na prenosnom variči pripravili perfektnú večeru a po posedení pri víne a pive sme sa vybrali spokojní spať. Spokojní, lebo sme konečne zažili deň, na ktorý sme sa tak tešili. Šťastní, že sa nám výlet podarilo zachrániť.
... a jeho definitívny koniec
Na druhý deň sme sa zobudili do krásneho slnečného rána. Menej pekné to už bolo s Dominikou, ktorej telo sa rozhodlo, že tento výlet proste nedokončíme. Neviem, či na ňu doľahol všetok ten stres zo svadby alebo či len zle reagovala na naozaj dobrú večeru z predchádzajúceho dňa, no zobudila sa s teplotou, slabosťou a neprirodzenou farbou pokožky.
Naše možnosti boli celkom obmedzené. Pokračovať vo výlete v tomto stave nemalo zmysel, najmä preto, že najbližšie dve noci sme mali stráviť pod holým nebom. V takomto zdravotnom stave by to nebolo nič príjemné ani zodpovedné. Rozhodnutie vrátiť sa domov na seba nenechalo dlho čakať. Kým Dominika meniac farby čakala v chatke, ja som rýchlo nosil veci do auta, pričom v tejto fáze som už úplne ignoroval akýkoľvek batožinový manažment či zdravý rozum.
Nasledujúcich niekoľko hodín nebolo o nič príjemnejších. Čerešničkou na torte bolo to, že v tejto neradostnej situácii si naša navigácia zmyslela urobiť nám vyhliadkovú trasu po slovinskom vidieku. Povláčila nás po lazoch a valaloch od výmyslu sveta a aj keď musím uznať, že boli naozaj krásne, v tejto situácii by som ocenil skôr monotónny pohľad na diaľnicu.
Sem a tam, sem a tam
Po návrate domov z nás aspoň ako tak opadol stres. Dominike síce nebolo lepšie, práve naopak, naše rozhodnutie ísť domov sa ukázalo ako správne. Chorá ostala ešte niekoľko dlhých dní, potom sa našťastie dala do poriadku.
Mňa ešte čakala cesta do Ľubľany, kde som mal dohodnuté vrátenie auta. A zase cesta späť domov, tentokrát už autobusom. Ak sa mi cesta tam a späť autom zdala nekonečná a nudná, autobusom to bolo ešte zdĺhavejšie. A aby mi nebolo málo, o týždeň neskôr volal mechanik, že auto je pripravené a môžem si poň prísť. Takže som si celé dobrodružstvo zopakoval a ešte dôkladnejšie sa zoznámil s diaľnicami v Maďarsku a Slovinsku.
Nevybavené účty
To, čo sme videli počas tých pár chvíľ a za tých obmedzených možností nás ohromilo. Už z auta bol Triglavský park úchvatný. Dá sa povedať, že tento náš výlet bol akousi upútavkou k výletu, ktorý nás ešte len čaká. Ale nabudúce si necháme skontrolovať auto aj tesne pred odchodom a lepšie nastavíme cestovné poistenie.
Triglavský národný park, vidíme sa nabudúce!